Archiv: Sezóna 2015-2016 - 8. kolo - Velké vítězství

Tak musím tentokrát označit náš výkon ve Žďáru, proti našemu přímému konkurentu o sestupovou příčku jsme zabojovali a zatím nejlepším výkonem sezóny jasně zvítězili 5,5:2,5, přičemž v průběhu zápasu to vypadalo ještě lépe.

21.02.2016

Tak musím tentokrát označit náš výkon ve Žďáru, proti našemu přímému konkurentu o sestupovou příčku jsme zabojovali a zatím nejlepším výkonem sezóny jasně zvítězili 5,5:2,5, přičemž v průběhu zápasu to vypadalo ještě lépe.
 
ScreenShot059.jpg
 
Nejdříve zapsali důležité remízy Jarda Nepraš a Pepa Bilka. Soupeř Karla Pejčocha nejdříve odevzdal pěšce a potom dokonce nastavil i dámu. Potom sice ještě ze setrovačnosti pokračoval, ale vedení už jsme měli v kapse. Hráč na naší první šachovnici konečně trochu zabral a černými figurami stál již asi od 10. tahu o hodně lépe. Záhy jsem sebral pěšce a protože kalení vody bílého nezafungovalo, chystal jsem se sebrat dalšího pěšce, nicméně k tomu již nedošlo, protože se bílý po hrubé chybě vzdal.
 
Ondra se dostal zase do své typické pozice, kdy měl sice velkou prostorovou převahu, ale špatného střelce a podle mě to již vyhrát nešlo. Remíza nebyla špatná, zvláště když Zbyňda prokázal svůj poziční cit a pěkně uvěznil věžku svého soupeře. Mně byla jeho strategie jasná již od začátku - cíleně šel za tím, aby soupeř měl střelce a sám si nechal oblíbeného koníka (viz minulé kolo).
 
Půvabnou pozici uvěznění věžky bych chtěl připomenout diagramem. Příznivci Tolkienova Pána prstenů si se mnou mohou broukat: "Jeden koník vládne všem..."
 
ScreenShot060.jpg
 
Celou partii je možné si přehrát zde:
http://www.viewchess.com/cbreader/2016/2/22/Game89792578.html
 
Po Zbyňdově výhře jsme vedli již 4,5:1,5, ale i ve zbývajících dvou partiích jsme stáli na výhru. Luďa Velců měl pěšce navíc a pěkné šance na výhru. Petr Smola měl dokonce 2-3 pěšce navíc a pobavil nás svou koncovkou. Nejdříve si nechal jednoho pěšce odebrat, aby byla partie vyrovnanější, posléze se vyhýbal tahům krále, až jsme si mysleli, že ho má na h2 přilepeného. V závěru dokonce obětoval svého střelce za posledního pěšce soupeře - asi aby si zajistil přinejmenším remízu - ale jeho tři pěšci si nakonec poradili s koníkem černého a Smolík zvítězil!
 
K úplné spokojenosti a rekordní výhře by vedlo, pokud by Luďa dotáhl svou partii do vítězného konce. S pěšcem navíc nechtěl nabízet remízu a tak se pokusil partii vyhrát. Bohužel nepostupoval správně, jeho soupeři se povedlo aktivizovat dámu, která pronikla do černého postavení a napadala tak dlouho slabé pěšce, až se postavení černého zhroutilo.
 
I přes tento dílčí neúspěch jsme na naše poměry v důležitém utkání zaváleli a z titulu zástupce kapitána bych chtěl všechny hráče pochválit a popřát jim slovy klasika: "Jen houšť a větší kapky..."
 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment