Sezóna 2019-2020 - 2.kolo - Jako Slavie

Pro náš zápas s Havlíčkovým Brodem by se hodilo hodnocení některých zápasů současné fotbalové Slavie. Měli jsme spoustu šancí, ale nedokázali jsme je proměnit a nakonec zápas dopadl hodně špatně. Byla to ale zasloužená porážka, v šachu prohrává ten, kdo dělá hrubé chyby.

  
03.11.2022
 
 
2019-11-05_21h09_00.png
 
Ze začátku probíhalo všechno velmi pěkně. Broňa Křištál si bílými postavil pěknou pozici, odebral zcela zdravého centrálního pěšce a stál hladce na výhru. Pak však nepochopitelně zahrál při krátké rošádě agresivně g4 a nedokázal spočítat matovou kombinaci černého. Naštěstí naše opora Jaromír Nešpor tradičně zabojovala, získal kvalitu a s přehledem zápas vyrovnala.

Překvapivě rychle bylo hotovo na první šachovnici, kdy jsem ve 14.tahu odebral Romanu Vinczemu figuru. I další partie vypadaly velmi nadějně. Ondra Cháb si zopakoval zahájení z předchozího zápasu se stejným soupeřem, kdy ho rychle zmatil na královském křídle. Aby se tomu Ivo Provazník vyhnul zarošoval nadlouho a snažil se zablokovat dámské křídlo. Bohužel v tom okamžiku ztratil Ondra správný plán a postupně každým tahem svou pozici zhoršoval, až nakonec byla remíza úspěchem pro oba. 

Honza Španěl získal strategickou převahu, která spočívala v možnosti prohopsat svým koníkem do pozice bílého. Záhy však ztratil celou věž, takže se opět ukázala převaha taktiky nad strategií. Zápas byl vyrovnán a zbývaly tři poslední partie.

Zbyňďa nestál moc dobře, neměl žádnou protihru a k tomu slabého pěšce na a5, ale bílá nevypadala, že má jasný plán jak výhodu realizovat. Náš hráč ale nechal proniknout bílého jezdce na d6, který mu tam pil krev tím způsobem, že za něj odevzdal kvalitu a pak to již soupeřka zvládla pěkně. Martin Sobotka bílými měl prostorovou převahu a postupoval možná až moc agresivně. Dostal se do pozice, kdy obě dvě strany měly D+V, soupeř měl hůře postaveného krále a všechny pěšce roztržené, ale jednoho pěcha navíc. Martin si ho dobral šikovným manévrováním zpátky. V kritické pozici se však rozhodl vyměnit dámy, ale už nevyměnil věže. Kdyby vyměnil věže, dostal by se do pěšcové koncovky, kdy by měl možnost vytvořit si vzdáleného volného pěšce. Roman Vincze to zadal počítači, který prý ukázal rovinu. V každém případě bych takovou pěšcovku raději hrál bílými a určitě to bylo lepší než pokračování, které zvolil Martin. Ve věžovce se zahnal do absolutní pasivity a konec byl nevyhnutelný
 
Kalich hořkosti jsme dopili v partii Luďka Velce. Narazili na sebe dva soupeři, kteří se řídili heslem raději dvakrát vzad než jednou vpřed. Luďa skákal svým koníkem po sedmé a osmé řadě a jeho soupeř se nenechal zahanbit a poskakoval podobně. Nejprve se ukázala Luďkova opotřebovávací strategie účinná, protože v tomto titánském souboji hráč HB přehlédl pěšce a záhy ztratil i druhého. Místo aby Luděk využil materiálové výhody, osvobodil své síly ze 7. a 8. řady, tak nepochopitelně odevzdal jednoho pěšce. Jedna chyba přináší druhou, takže se rozhodl pro zcela nekorektní kombinaci - za cenu vrácení materiálu si vytvořil volného pěšce, který ale mohl být spolehlivě zablokován. To jsme již nevydrželi a odjeli.

Závěr této partie a ostatní kritické pozice si můžete prohlédnout v komentářích Romana Vinczeho zde:
http://sachy-hb.cz/ks-jiskra-hb-b-ssk-cejle-5-5-2-5/#comments
 
 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment