Sezóna 2021-2022 - 4.kolo - Cejle zůstává na čele

V neděli jsme v boji o první příčku přivítali mladé šachisty Náměště. Po velkém boji se nám podařilo vybojovat nerozhodný výsledek 4:4, které znamená, že jsme se udrželi na prvním místě neúplné tabulky.

 
05.12.2021
 
 
2021-12-07_19h48_12.png
 
Jak se utkání vyvíjelo? Zbyňďa potvrdil pověst klikaře, před utkáním jsem mu během minuty ukázal jednu variantu bílými a upozornil ho, že když si soupeř nedá pozor, takže snadno může získat pěšce. A přesně to se stalo! S dvěma pěšci navíc dovedl partii jistě k vítěznému konci. Dále zaperlil Honza Španěl, kterému se podařilo v pozici, kdy každá strana měla dámu a dvě věže, získat také dva pěšce a zaknihovat cennou výhru.

Rozdílné generace se utkaly na předposlední desce a tentokrát náš veterán tahal za kratší konec. Další prohru jsme zaznamenali na druhé šachovnici, takže jsem ji mohl sledovat z první ruky. Bílá již ze zahájení vedla partii do koncovky s minimální výhodou, kterou ale postupně stupňovala. Nazval bych to pomalým čínským mučením, Ondra sice nacházel a nacházel další výmluvy, ale konec byl neodvratný
 
Další partie skončily nerozhodně. Karel sice zahrál přesně obráceně, co jsem mu ukazoval před začátkem utkání a (možná právě proto) vybojoval cennou remízu. Boštjan odehrál partii s opačnými rošádami, kde se mi zdálo, že soupeř stojí lépe, ale našemu hráči se podařilo pozici udržet. A protože na poslední šachovnici byla zabukována remíza, rozhodovalo se na první šachovnici.

 
 
Ze zahájení jsem vyšel s masivní prostorovou převahou, ale pak jsem přehlédl triviální obrat a přišel jsem o dámu s nedostatečnou kompenzací (V+J). Je zajímavé, že se stejným soupeřem se mi podobné přehlédnutí stalo v sezóně 2018-2019. Malou chvilečku to vypadlo, že tam někde postavím pevnost, ale pak mi soupeř posbíral ještě další dva pěšce (měl tak D+3 pěšce proti V+J) a bylo to na vzdání, zvlášť když mi ještě ke všemu propochodoval pěšcem na a3. Jako poslední kavárenský trik jsem se rozhodl obětovat věž (za dva pěšce) a chimérické hrozby černému králi. Kupodivu to zafungovalo. Černý, v silné časové tísni, reagoval nepřesně a vznikla pozice, kdy měl dámu + jezdce proti mé věži + jezdci, ale nemohl utéci z věčného šachu. Nepamatuji se, že by se mi podařilo udržet partii, když jsem v průběhu hry měl jen lehkou figuru proti dámě - zábavný rekord. To nic nemění na tom, že jsem přechod ze zahájení do střední hry odehrál nanejvýš povrchně a pitomě.
 
V důsledku tohoto "zázraku" skončilo celé utkání nerozhodně a Cejle udržela první místo.
 
2021-12-07_20h18_38.png
 
Tabulka po neúplném čtvrtém kole:
 
2021-12-07_20h20_01.png
 
V letošním posledním utkání zajíždíme na horkou půdu Třebíče B.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment