Sezóna 2022-2023 - 5.kolo - Vánoční nadílka

V letošním posledním kole KS jsme zajížděli na půdu Caissy Třebíč "B" na Smrtelné ulici. Tentokrát to bylo příznačné označení spíše pro našeho soupeře.

 
18.12.2022
 
2022-12-19_20h37_32.png
 
Na rozdíl od minulých kol se v Třebíči vše vyvíjelo podle našich představ. Na první šachovnici se fakticky nehrálo, přijal jsem nabídnutou remízu, abych se konečně mohl kochat ostatními výkony a nemuset dřít 5 hodin za šachovnicí jako v předchozích zápasech.

Záhy připsal rychlý bod Zbyňďa, která napodobil kousek soupeře našeho Jaromíra Nepraše z minulého kola. Kapitán místní družiny si v horší pozici krásně ucpal dámu uprostřed šachovnice a Zbyňďa neváhal. Další bod vybojoval Honza Španěl, který malou kombinací na téma odvlečení získal věž a hned jsme vedli o dva body. Martin Sobotka stál nadějně, poté odmítl remízovou nabídku a dostal se do horší pozice, když jeho soupeř měl dvě figury oproti věži. Dojednání remízy bylo malým zázrakem.

Nabídce remízy čelil i Boštjan, který zpočátku prošustroval centrálního pěšce, ale podařilo se mu soupeře obelstít a nastolit materiálovou rovnováhu dokonce s mírnou převahou v koncovce. Odmítnutím remízy soupeře znejistil a ten nedokázal najít správnou cestu. Boštjanovi tři spojení pěšci rychle partii rozhodli.

Skvělou partii sehrál Ondra, náš king kingů. Ve svém oblíbeném systému sevřel zkušeného Standu Mezlíka, obětoval figuru za útok a předkládal Standovi jednu hádanku za druhou. Soupeř unavený těžkou obranou udělal chybu a bylo hotovo. Ondrova bilance - 5 z 5 bodů = 100 % je skvělá!!

Bylo definitivně rozhodnuto, vedli jsme 5:1 a zbývaly dvě poslední partie. Karel si tentokrát partii protáhl a dostal se až do věžové koncovky s vyrovnaným materiálem. Soupeř se snažil tak partii vyhrát, až ji málem prohrál. Karel mohl jednoduchým f5+ získat odtahem soupeřovu věž. Nám namlouval, že na to zapomněl, že to před třemi tahy viděl atd. Ale my všichni víme, o co jde - 14. remíza v řadě je zkrátka super. V letech 2021 - 2022 Karel slyne neporazitelností jako bájný Capablanka, 14 partií v řadě bez porážky!

Petr Novotný měl těžkého soupeře, ze začátku ho přitlačil, ale pak musel jít do varianty, kdy obětoval celou kavalérii za věž soupeře a pěšce a pozice se zhoršila. Zvlášť, když měl ještě tragického černopoláka. V časové tísni potom ještě odevzal kvalitu a měl tak čistou figuru méně. Naštěstí potom začal úřadovat i soupeř, nejdřív přehlédl jednoduchou výhru a za několik tahou vrátil celou věž a tak se Petr mohl radovat z cenného vítězství.

Krátkou vánoční přestávku přečkáme v čele soutěže, o bodík před Světlou.
 
2022-12-19_21h02_20.png
 
Určitě nás nečeká do konce soutěže ještě nic jednoduchého. Na 2.-5. místě tabulky se seřadili soupeři, se kterými budeme hrát v závěrečných čtyřech kolech. Již 8.1.2023 přivítáme Žďár B.
 
2022-12-19_21h05_33.png
 
Fotky ze zápasu si můžete prohlédnout díky p.Ivanu Kovácsovi zde: 
 
 
PS
Na cestě zpátky jsme se dohodli, že se ještě sejdeme ve čtvrtek 22.12.2022 v 18:00 v Cejlecké šenkýřce, abychom vybrané reprezentanty (Zbyňďa a Peťa, příp. jiní) připravili na vánoční bleskový turnaj. Tak kdo má chuť rozhýbat ztuhlé ruce, tak má ideální příležitost. Nálada bude určitě výborná.
Šachu zdar!
 
 
 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment