Sezóna 2022-2023 - 8.kolo - Na ostří nože

Po našem klopýtnutí ve Světlé nás dohnal mládežnický Gambit D. V 8. kole se v přímém souboji rozhodovalo, kdo vyhraje krajskou soutěž 2022/2023.

 
05.02.2023
 A byla to bitva jak se patří, vždyť z 8 partií skončilo 6! rezultativním výsledkem. Hráli jsme v nové hrací místnosti Gambitu, v zasedací místnosti OV KSČM, skutečně obskurní místnost. Knihovna plná děl Lenina, Marxe a Stalina doplněná výzdobou normalizačních 70. let. Děsivý zážitek! Šachy se ale hrály nadmíru bojovné.
 
Hodně dobře vypadala partie Petra Novotného, který převzal útočné schéma Ondry Chába a připisuje si jeden bodík za druhým. Pak se mi zdálo, že Martin Sobotka vymanévruje figuru, nicméně to skončilo nejdříve jen vzdáleným volným pěšcem, o kterého Martin záhy přišel a tak ho čekala dámská koncovka, kterou naštěstí zachránil. Remízu zaznamenal i Honza Španěl. Partie Zbyňdi nabrala tradiční zákopový směr - dlouhé zablokované pěšcové řetězy, plačící střelci a koníčci potulující se po několika volných polích. Bubnujem! Ale nakonec přece jen Zbyňda soupeře ošálil a vyválčil cenný bod.
 
Boštjan zopakoval variantu ze Světlé, jen s tím rozdílem, že tentokrát neměl zapnutý mobil. Královské křídlo černého ochromil a na dámském zaútočil. Prolomil obranné linie a přešel do vítězné koncovky. Skvělou partii odehrál Karel, proti vítězce zimní olympiády dětí a mládeže Lucii Rybáčkové podal velmi pěkný poziční výkon a už už to vypadalo, že partii vyhraje. Bohužel ale nenašel správnou cestu a k dovršení všeho přešel do strašné koncovky, kdy všechny své pěšce měl poli svého a soupeřina střelce. Boj dobrého střelce proti střelci špatnému dopadl tak jak má, Karel prohrál. Je to jeho první prohra od 4.kola sezóny 2019/2020, kde prohrál rovněž s Filipem Zedníčkem, shodou okolností také z Gambitu D. Hodně mě to mrzí, protože partii hrál moc pěkně.
 
Další série skončila Ondrovi, po pěti výhrách a následných dvou remízách ho zastavil další mladý talent, Martin Rybáček. Ondra v zahájení vyměnil centrálního pěšce za soupeřova krajního a za pomoci soupeřovy nepřesnosti se mu povedlo přesunout dámu do těsné blízkosti soupeřova krále a začal jako tradičně vymýšlet matové techle mechtle. Jeho soupeř se však bránil chladnokrevně a i když Ondra předvedl veškerou vynalézavost, hrubá síla tentokrát zvítězila. Ondrův střelec na c1 a Va1 jen boji přihlíželi a tak se vyhrát nedá.
 
Moje partie byla tentokrát také bojovná a zajímavá, Zbyňďa se o ni vyjádřil, že by ji nechtěl hrát ani za jednu stranu, ale já jsem se cítil dobře. Podařilo se mi rozehrát domovníka, posadit věže na volný sloupec, což nakonec rozhodlo.
 
Výhrou jsme se odpoutali od našich soupeřů na celé tři body. V posledním kole hraje Gambit C a Gambit D spolu a pokud bychom nebodovali s Náměští, tak ještě existuje teoretická šance, že by nás Gambit D mohl předstihnout (pokud tedy rozhoduje skóre, což opravdu nevím). Kdo chce, může začít počítat.
Podle mne ale bude nejlepší, když se i do posledního zápasu pustíme s vervou a potvrdíme vítězství v soutěži.
 
Tabulka
 
Ostatní výsledky

Komentáře vytvořeny pomocí CComment