Archiv: Sezóna 2012-2013 - 1. kolo - Dívčí válka

Natěšení jsme nastoupili do prvního zápasu nové sezóny krajské soutěže. V domácím prostředí, v nově opraveném sále kulturního domu v Cejli, jsme se utkali s tradičním soupeřem, Béčkem Světlé nad Sázavou. Sešli jsme se v plné základní sestavě - jako jediní v prvním kole.

14.10.2012

Abych vysvětlit nadpis celého článku - Světlá proti nám nasadila dokonce tři ženy, takže jako ješitní pánové jsme měli co dělat. To je asi jediné pozitivum zápasu, že alespoň proti ženám Světlé se nám podařilo udržet vyrovnaný výsledek. Jinak jsme dopadli jako obvykle. 

 
Protože jsem měl se svou soupeřkou dost práce, tak jsem nesledoval vývoj na ostatních šachovnicích moc pozorně. U Ondry Chába jsem v jednom okamžiku viděl figuru navíc, ale pak se to nějak zhoršilo a byla z toho remíza. Jarda Mareček to vzal jako boj o velmistrovskou normu, kdy se počítá každá půlka a šel tvrdě za remízou (soupeř měl o nějakých 170 ELO bodů navíc). Soupeř Vl.Nováka zahrál královský gambit, což asi bylo pro našeho kolegu překvapení. Snažil se to nějak ustát, ale zůstal v pasivní pozici a nakonec prohrál. Někdy asi trocha teorie neuškodí.

Největší potíže jsem měl se sledováním partie Karla Chába, protože jsem si nedokázal uvědomit, kam jdou pěšci, protože oba dva soupeři metelili se svými pinčlíky až na druhý konec šachovnice. Po partii Karlovi Ondra Cháb s Jardou Marečkem ukazovali, že to měl vyhrané.

Na začátku jsem Pepovi Bilkovi říkal, ať si sedí na prstech a pořád si počítá figury. A nebylo to do větru. Po půl hodině (nebo po čtvrt) už měl o figuru méně a v kvapíkovém rytmu partii prohrál. Exemplární příklad škodlivosti internetového bleskového šachu!!

J.Nepraš obětavě dorazil z Rohozné na kole a tak byl na partii pěkně rozpumpovaný. Nicméně ani to mu nepomohlo a soupeře o 224 body silnějšího nezadržel. Karel Ženíšek nedokázal na poslední šachovnici zdolat papírově slabšího soupeře (nasazovací ELO, ale kdoví, co to bylo zač..) a tak bylo vymalováno.

Nejlépe samozřejmě dokážu referovat o své partii. Nestává mi (zatím) často, abych hrál se soupeři, kteří jsou mladší než mé dcery, ale postupně se to asi stane pravidlem. Hráli jsme zavřenou sicilskou, Grand Prix útok a na rozdíl od partií ze začátku minulé sezóny jsem stál celou dobu docela dobře. Jednu chvíli jsem si dokonci myslel, že mladou slečnu zmatím, ale přes drobné poziční prohřešky se držela velmi pěkně a nespadla do žádné z drobných léček.

Abych partii trochu oživil, tak jsem tam vložil trochu nejasnou oběť kvality, soupeřka ji nepřijala a tak jsem vytěžil alespoň pěšáčka navíc.Jinak jsme měli každý D+V+V a já S a soupeřka J - to jsou ty pozice, kdy si každý drží svůj sloupec a není pořádně co hrát. Navíc jsem trochu neopatrně zamanévroval a nechal vyměnit dámy a přešel jsem do koncovky sice s pěšcem navíc, ale asi jen dočasně.

Naštěstí se slečna rozhodla získat svého pěšce hned zpátky a to asi nebylo nejlepší řešení. Dospěli jsme do následující pozice.
ScreenShot004.jpg

 

Můj poslední tah bylo Se5-d4 a černá zahrála Ke6. Již je pěkně vidět, že černý koníček "nemá nohy". Zahrál jsem Vb4 a po Jc3 nebo Jc5 jsem se chystal si šáchnout na b6, vyměnit na c3/c5 a zlikvidovat g6. Lákavé by bylo svázat jezdce, což ale nevycházelo. Např. Jc3  47. Vc5  Je2! a nejde Vxc2 pro Jxd4 a bílý by ještě prohrál.
Černá zahrála Va2, čímž si svázala všechny figury na dámském křídle a pak už to bylo jednoduché.
 
Již po prvním kole jsme se dostali na naši oblíbenou poslední příčku, ale budeme se bít určitě až do konce. Tentokrát až za tři týdny (o víkendu před dušičkami duševně založení šachisté nehrají) máme další šanci...
 
Naše borci zleva a odpředu: Karel Ženíšek, Pepa Bilka, Jarda Nepraš, Kája Cháb, Vláďa Novák, Jarda Mareček

 

Na závěr partie Mareček - Štukheil

 

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment