Archiv: Sezóna 2013-2014 - 1. kolo - Zahájení nové sezóny

První zápas v nové sezóně jsme odehráli se silným Žďárem B a přestože jsme tradičně těsně prohráli, výkony nebyly špatné.

03.11.2013

Ondra Cháb černými figurami bez problémů udržel remízu, mně se dokonce zdálo, že stojí o trochu lépe. Nevím jak, ale Jarda Mareček přemluvil soupeře rovněž k remíze, i když měl pěcha méně. Naši novou tajnou zbraň, Zbyňka Cvacha, jsme nasadili na čtvrté prkno, kde měl za soupeře matadora L.Bukáčka. Ten se nechal splést Zbyňdovým "ne-Elem", nedal si pozor na materiál a po chvíli se musel vzdát. Pepa Bilka si v souboji s P.Prášilem nechal dát mat.
 
O partii Luďka Velce nemohu referovat, protože jsem z ní skoro nic neviděl. Petr Smola si nechal otevřít královské křídlo, na němž dostal rychle mat. Náš další nováček Standa Novák rozehral partii velmi solidně a podle mně měl lepší vyhlídky. Pak to prý chtěl nějak otevřít a tím to pokazil.
 
To už jsem neviděl, neboť již jsem se musel věnovat své partii. Po nepřesném 6.tahu mého soupeře jsem získal figuru za dva pěšce a lehce kompromitované postavení. Postavení jsem začal postupně vylepšovat, nicméně jsem odevzdával další pěšce. Nakonec se mi podařilo vytvořit tuto pozici (bílý na tahu).
 
ScreenShot003.jpg
 
Nyní přišlo 24.Vad1 s vynuceným pokračováním 24.Dxd1, já jsem si dal mezišach 25.De6+ a po Kh8 jsem zahrál 26.Sc3.
 
ScreenShot004.jpg
 
Nyní hrozí strašný dvojšach Jxg6,Jf7 s matem. Černý zahrál 26. Jg7 a já jsem dlouho a dlouho přemýšlel, ale nemohl jsem se dopočítat. Přitom je to tak jednoduché.  Stačilo zahrát
27. Vxd1  Vxd1+
28. Kg2   Jxe6 a nyní funguje známý dvojtažec
29. Jf7++  Kg8
30. Jh6 mat.  
 
ScreenShot005.jpg
 
To by bylo vítězství tvůrčího šachu! Já jsem bohužel zahrál jenom 27.Jf7+ a po Vxf7 28.Vxd1 Vxd1 29.Kg2 Kg8 mi trvalo další dvě hodiny, než se mi podařilo partii vyhrát.
 
Na závěr ještě dvě fotografie ze zápasu:
 
DSC_1482v.jpg
 
Naši borci zprava (sedíme u oken): Pepa Bilka, Zbyněk Cvach, Jarda Mareček a zamyšlený Ondra Cháb.
 
DSC_1483v.jpg
 
Naši borci zprava: Standa Novák, Petr Smola a Luďa Velc. Již z obrázku lze poznat díru, kterou si soupeř Standy Nováka vykopal na d4. Škoda, že tam Standa nedostal jízdu.
 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment