Archiv: Sezóna 2013-2014 - 6. kolo - Vítězství!

Neděle 19.1.2014 se nesmazatelně zapíše do dějin cejleckého šachu, alespoň těch letošních. V šestém kole (v pátém jsme měli volno) jsme zdolali vysoko Žďár C.

19.01.2014

Jak k tomu došlo? Podívejme se na výsledky.

S výjimkou Karla Chába dorazilo pět nejvýše nasazených hráčů a tak jsme na naše poměry měli silnou sestavu. Nyní k jednotlivým partiím. Ondra Cháb (černý) se dostal ve skandinávské do potíží, soupeř mu pronikl po h-sloupci do postavení a začal na sedmé řadě likvidovat pěšce. Jedinou Ondrovou nadějí byli různobarevní střelci. Zrovna když jsem počítal, zda se to dá vůbec nějak zremizovat, bílý přehlédl triviálním obratem věž a bylo hotovo. Po partii mu jeho kolegové ukazovali prostinký třítahový mat, který neviděl. Tím asi urazil šachového pánaboha a tak si vyhrát ani nezasloužil.
 
Jarda Mareček hrál počtvrté bílými a zase to na vítězství nevyšlo, prý se příště již vyprdne na mé doporučení a zahraje něco pořádného. Ale remíza s ELOvě silnějším hráčem je dobrá. Na čtvrté desce hrál Zbyňda černými rovněž skandinávskou, ale asi úspěšněji než Ondra, vytvořil si v čtyřvěžovce volného pěšce, kterého uplatnil k další důležité výhře. Na páté šachovnici se Jaromír Nepraš dostal do koncovky stejnobarevných střelců, kdy měl lepšího střelce a navíc k tomu nádavkem ještě pěšce navíc. Ačkoli se soupeř i jeho kolegové snažili po partii přesvědčit okolí, že mohl udržet remízu, nebylo tomu tak. Koncovka byla vyhraná a tak jsme zapsali již čtvrtou výhru na prvních pěti šachovnicích.
 
Vláďa Novák dal komplikovanou pozici za remis, neboť již nebylo o co hrát. Petr Smola zaskočil za Luďka Velce a podařilo se mu udržet důležitou remízu. Jedinou porážku jsme zaznamenali na poslední šachovnici, kde Radek Lízal přišel nejdřív o kvalitu, pak i o věž a byl konec.
 
Já jsem se poctivě připravoval na pana Pavliše, ten však nedorazil. S p.Obůrkou (černý) jsme rozehráli zavřenou sicilskou, zdálo se mi, že v poněkud netradiční podobě, nicméně doma mi Chessbase potvrdila, že i takto se dá hrát. Po 21. Kd7 jsem měl pěknou šanci jak partii ukončit, kdybych nebyl moula a počítal alespoň pár tahů dopředu.
 
ScreenShot014.jpg
 
Nyní to chtělo např. 22.fxe6 fxe6 23.Sb3! bxc3 24.Sxe6 Kxe6 25.Dg4+ Ke5 26.Df5+ Kd4 27.Dd5 mat.
V následující pozici černý vyměnil na e3 a snažil se vybudovat pevnost c5, d6, e5.
 
ScreenShot015.jpg
Nicméně po oběti pěšce 27. d4! se otevřely potřebné linie, po 27. cxd4 28.cxd4 exd4 29. Sf4 má bílý již velkou výhodu.
ScreenShot016.jpg
 
 
 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment