Sezóna 2022-2023 - 2.kolo - Jarda Makovec králem

Jsou na světě věci méně důležité a důležitější. Méně důležitým byl výsledek zápasu Cejle B - Oudoleň, v kterém jsme podlehli 2:3. Důležitějším bylo fenomenální vítězství Jardy Makovce v nedělní partii a jeho následné uchopení sociálních sítí. Jeho stoupenci nyní hlasují o přejmenování klubu na Makovka tým, jiní po něm pojmenovávají zahájení (Makovcův gambit). Ale pěkně popořádku.

23.10.2022 
V prvním kole měli naši borci volno, takže se do soutěže zapojili až v kole druhém.
 
2022-10-24_22h18_36.png
 
Když jsem dorazil kolem jedenácté do hrací místnosti, tak vypadalo vše růžově. Mistr Jarda právě končil svoji partii, Kája Cháb - spokojený s remízou - už doma krájel brambory na nedělní oběd, Peťa Novotný sevřel svého soupeře do kleští a tak to vypadalo nejhůře na půlku. Broňa stál objektivně hodně špatně, měl kvalitu méně a záhy ještě ztratil pika, ale jeho soupeř byl zjevně nervózní, takže se mohlo stát cokoli. Luďa právě přicházel o figuru, nicméně se mu za ni podařilo posbírat několik pěšáků a v závěrečné pozici, kterou dal za remízu, již stál spíše lépe (mohl mít za figuru až 3 pěšce). 

Mezitím Petr ztratil pud sebezáchovy a sám si zavřel dámu ve středu šachovnice. Když mu ji soupeř napadl jezdcem, tak šel na nejhorší možné pole (to trochu přeháním, ty pole asi byly jen dvě, takže moc velký výběr nebyl) a nechal si chytit dámu. Další odpor byl zbytečným opotřebováváním šachového materiálu.
Pro Petra: místo f4 bych hrál něco jako Dg3 a potom f4 a valit pěšci královského křídla.. Po f4  Jc6 ještě šlo Dd6 s výměnou dam (černý musí měnit, protože hrozí Sxh7 s dobráním Vf8) a zachováním lepší pozice.
Broňovi se rovněž nepodařilo partii zachránit, i když vymyslel pěkný trik (Se1!), ale bohužel nebylo tak těžké pro bílého najít obranu.
Více práce by Broňův soupeř měl, kdyby se Broňovi podařilo sebrat pěšce na dámském křídle (i za cenu případné výměny dam), protože koncovka věž proti střelci se stejným počtem pěšců na jednom křídle bývá často remízová. Recept je postavit pevnost - všechny pěšce na pole střelce a bázi řetězu pokrýt střelcem.
 
Zpátky k Jardově partii, dostal jsem možnost nahlédnout do partiáře. Všestranný Jardův talent dokázal vyvinout i vlastní notaci, kdy figura, kterou se táhne se píše až na konec. Takže např. londýnský tah 2.Sf4  je u Jardy 2. F4 S, což v sobě skrývá určitý špionážní podtext.
Už se těšíme na pátek, že nám partii přehraje i s patřičným komentářem!