003 - O šachovém tréninku

Pozitivní zpráva je, že se lze v šachu zlepšovat. Jako ve většině lidských činností pomůže pravidelný trénink.

 

A) Vlastní partie - Základem je přehrávat si svoje vlastní partie, analyzovat je, aby člověk neopakoval stejné chyby. 

B) Trénink taktiky - řešit diagramy, povinně si projít miniauturní šachové partie. Bez základní taktiky - vidličky, vazby atd. to nepůjde. Těm, co mají kombinační talent, to půjde snadněji, ale i ti ostatní se mohou zapamatovat základní obrazce

C) Trénink zahájení - rozhodnout se, co hrát za bílého - e4 nebo d4. Každý by si asi měl projít stádiem zahájení s e4 a otevřenými hrami, aby pochopil zásady centra, vývin figur a útok na krále v centru. Vybrat si jednu otevřené zahájení - např. Střelcovu (kvůli eliminaci možností černého), dále vědět, co hrát na sicilskou, caro-kann nebo francouzskou. 6-7 tahů musí stačit. Existuje i jednodušší varianta. Zahájení lze hrát jen obecně podle zásad zahájení - vyvíjet figury, netahat jednou figurou vícekrát, obsazovat střed (nebo proti středu bojovat), když mohu vazbit tak vazbím, nezapomínat na rošádu, nevrhám se do útoku, pokud nemá vyvinuté figury atd.

D) Koncovky - zvládnout bezpečně matovat dámou, věží a ještě tak dvěma střelci. Nikdy se mi nestalo, že by mi zůstali jen dva střelci nebo nedej bože, střelec a jezdec. Zvládnout pěšcové koncovky - umět zrealizovat převahu pěšce v pěšcové koncovce, pravidlo opozice. Pokud šachista dokáže vyhrát pěšcovou koncovku s pikem navíc, tak nabude sebevědomí, že pokud v partii získá pěšce, tak už ví, že se musí dostat do pěšcové koncovky, protože zde je realizace převahy nejjednodušší

E) Střední hra - hlavní heslo je "Neztrácet materiál!" a tradiční otázka "Máš to spočítaný?"

Zásady, které jsem zde popsal, jsou zásady tzv. sportovního šachu. Další možný přístup je hrát si šachy jen tak pro zábavu, tak jak mě právě napadne a kochat se krásou této neobyčejné hry.

PS: Sportovní šach vyžaduje disciplínu a určitou pevnou vůli. Opačný přístup k šachovému tréninku dokumentuji na výpisu SMS zpráv jednoho nejmenovaného šachisty:

​Ahoj, dnes nemůžu, snad za týden.
Čauky, dnes na šachy nepřijedu, měj se.
Ahoj, bohužel dnes nemohu, jinak bych rád šel, snad za týden, měj se.
Ahoj, dnes je v Jihlavě fotbal, tak dnes ne.
​Ahoj, na 2 hodinky asi jo.
Ahoj, dnes nepřijdu, jedu na fotbal do Jihlavy, měj se.
​Ahoj, dnes bohužel nepřijedu, budem fandit Dukle, měj se, za týden.
Čauky, přijedu až zítra.
Ahoj, dnes mi to nevyšlo, nepřijedu, mějte se
Ahoj, dnes nepřijdu, mějte se.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment