004 - Bojovat až do posledního dechu

Někdo šachy považuje za sport, někdo za umění. Ale šachy jsou také bojem. Je zapotřebí bojovat až do poslední šance, rvát se o slušný výsledek, klást pasti a nezoufat.
Na druhé straně bych chtěl připomenout, že vizitkou každého šachisty je také to, jak přistupuje ke vzdání partie. Viděl jsem spoustu "taky šachistů", kteří v pozici o věž/dámu méně usilovně dlouhé desítky minut "přemýšleli" a oddalovali nevyhnutelný závěr, jen aby soupeře potrestali, že byl v dané partii lepší. 

 Z vlastní praxe znám (bohužel) celou řadu případů, kdy jsem se dostal do prohrané pozice. Ale značné množství (naštěstí) se mi jich povedlo zachránit. 

V prvním kole KS 2011/2022 v zápase s Pelhřimovem jsem se dostal do této zoufalé pozice. Chybí mi spousta pěšců a v pozici je pouze jediný trik.

Karban-Med.jpg

Tento trik spočívá v hrozbě Dh8+, po Dg8 by to chtělo dát si šach na f6, toto políčko však kryje střelec z d8. Uvažoval jsem, jak bych mohl odlákat Sd8, např. tahem Va5. Ale to by asi příliš nápadné. V pozici zobrazené na diagramu mi soupeř úlohu značně ulehčil, neboť zahrál dobrovolně Sb6. Dal jsem si toužebně očekávaný šach 38.Dh8 Dg8 39.Df6+ Ke8 40.Vh8 a bylo hotovo..

V Třebíči jsem hrál s mladým P.Walkem a dostal jsem se do této zoufalé pozice (chybí mi celá věž). Jedinou šancí byla časová tíseň soupeře a trochu oslabené postavení soupeřova krále v kombinaci s mými oblíbenými střelci. Na obrázku je pozice po 30.tahu bílého (30.Dg4). Jak se mi podařilo partii vyhrát?

Walek-Karban.jpg

Důležité je snažit se vytvářet hrozby, čím složitější, tím lepší.
Zde si můžete přehrát zbytek partie:
Walek - Karban 0:1, 2011

Z vlastní zkušenosti vím, že je těžké "dorazit" soupeře, který by se již měl dávno vzdát, ale místo toho klade léčky a brání se zjednodušování. Když do toho přijde časová tíseň, je to ještě těžší úkol, navíc v situaci, kdy silnější strana většinou podvědomě trochu povolí v soustředění. Proto se vyplatí bojovat až do konce!

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment