Oddílový přebor SŠK Cejle 2024 - 1

Největším pilníkem oddílového přeboru je Peťa Novotný, který odehrál (a vyhrál) již dvě partie a nyní se hřeje na prvním místě.

 
Křišťál - Novotný 0:1
Musím oba dva hráče pochválit za rozehrání zahájení, už to vypadá, jako když hrají šachu znalí hráči. Pak ale Broňa ztratil niť a nedokázal najít vhodný plán. Zahrál 15. Df5?! - možná s ideou h4, e5 a po odlákání Jg6 mat na h7 nebo nějaká výměna na g5 a Dh3, což je poměrně těžkopádný plán. Po 15. De7 stejně přišlo 16. 0-0, takže buďto došlo ke změně plánu nebo Df5 mělo jinou ideu, kterou jsem neodhalil.
 
 
Podobně Broňa maskoval svůj další postup. Po rošádě dal věž Vfe1, aby potom následně zahrál f4, což určitě černý při tahu 17. Vfe1 nepředpokládal. Po sebevražedném f4 se pozice bílému zhroutila.
 Partie dospěla k této pozici, která demonstruje absolutní nadvládu černého.
Černý má skvělého jezdce, připraveného zákeřného domovníka a mohl rozhodnout jedním tahem.
Abychom ale černého jen nechválili, nyní zahrál nepochopitelné Jg6, přičemž tahem Jd3 snadno získával materiál vzhledem k úderu Sd4.
 
Pak se partie zvrtla, Peťa obětoval nesmyslně kvalitu a dostal se dokonce do nebezpečí prohry. Broňa ale materiál galantně vrátil a nechal se porazit.
 
Makovec - Novotný 0:1
Druhá partie začala úderem šrapnelu, Maky sice zahrál 5 slušných tahů za sebou, ale neudržel temperament na uzdě a v 8. tahu obětoval figuru tahem 8. Jxd6, snad s úmyslem, že vytvoří tzv. věčnou vazbu na Je5. Ale ten je krytý Sg7, může být krytý i tahem f6 a navíc ke všemu je potřeba tzv. šťouchačka (Jf3), která zde taky nefunguje, protože se černý jezdec na f3 bere se šachem. Výsledkem bylo zkrátka to, že si Jára mohl vyzkoušet, jak se hraje bez figury.
Realizace převahy opět nebyla perfektní, Járovi se s přispěním soupeře podařilo dostat do následující pozice, kdy mohl ještě soupeře pozlobit, kdyby si králem pohlídal průniková pole černé věže (e3,e2,e1, d3,d2,d1), tzn. skákat králem na polích f2,e2,d2 a ve vhodné chvíli dostat střelce na d5. Bylo by to i tak připrohrané, nicméně by musel černý překonat ještě značné nesnáze.
 
Kompletní partie s komentáři jsou k dispozici v členské části - zde.
 
 
 
 
Se + !
 
hlavní pořadatel, rozhodčí a oddaný komentátor
Vlasta
 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment