Italská hra pro všechny 1


Troufám si tvrdit, že každý z nás vstupoval do teorie šachových zahájení italskou hrou. Každý zná první 3 tahy. Někomu tyto tahy ukázal kamarád ve škole, jinému v restauračním zařízení.

Někteří odehráním těchto třech tahů považují zahájení podle teorie za odehrané a dále již postupují stylem lidové tvořivosti a v bojích nabytých zkušeností. Tak vidíme v italské zhusta podpůrné tahy h3 (aby mi nesvázal Jf3), popř. a3 (proti vazbě Jc3), popř. u černého h6 a a6.

Nicméně i italská má svou teorii a protože je na úrovni regionálních i krajských soutěží stále oblíbená (protože s ní začíná každý), tak bych chtěl na několika příkladech ukázat, že to může být i zajímavá hra.

Existují dvě základní schémata:
a) bílý hraje ve čtvrtém tahu 4.c3
b) bílý nevěří ve výhodu prvního tahu a hraje 4.d3 (italsky nazvaná giouco pianissimo - nejklidnější hra) - aktuálně to je nejpoužívanější varianta a hraje se často i ve velmistrovských turnajích
 
Po 4.c3 Jf6  5.d4 exd4 6.cxd4 Sb4 vzniká další rozcestí.
a1) gambitové pokračování 7.Jc3
a2) klasické pokračování 7.Sd2
Zde je ukázka gambitového pokračování 7.Jc3, jedná se o velice slavnou partii s efektní závěrečnou kombinací. Zároveň ukazuje, že i v relativně jednoduchých pozicích (obě strany měly již jen jednu lehkou figuru, ostatní lehké figury zmizely ze šachovnice) je skryto hodně dynamiky.
Vůdce bílých figur byl W.Steinitz, první mistr světa. Narodil se v Praze v židovské rodině, vůbec Židé byli vždy výborní šachisté.
 

Vytisknout  

Komentáře vytvořeny pomocí CComment