Královská indická neboli KID


Královská indická se mi vždy líbila, oproti jiným odpovědím na d4 slibovala vždy taktický boj a pokud se zadařilo, dalo se ostře zaútočit na královském křídle. Na druhé straně jsem v ní taky kolikrát dostal pěknou čočku. Ale ten krásný pocit, když se podaří uvolnit domovníka Sg7, který potom řádí po černých diagonálách, je k nezaplacení.

Příznivcem KID byl i Garri Kasparov, pro mě nejlepší hráč všech dob.
V této rubrice bych chtěl zveřejnit několik partií, které ukazují krásu královské indické z pohledu černého (bílí prominou..)
 
Začneme partií z legendárního turnaje kandidátů 1953 Curych, Tajmanov - Najdorf. Ruský velmistr shodou okolností napsal několik knih o královské indické, jeho argentinský protějšek byl rovněž příznivcem KID. Najdorf rozjel krásný útok na královském křídle a pěknou obětí pěšce g4-g3 osvobodil Sg7 a pěkně zvítězil. V naší PC éře by hodnocení pozice bylo asi trochu jiné, ale jinak je to moc pěkná partie.

V úvodu jsem zmínil, že příznivcem KID byl i Garri Kasparov. Přehrejte si partii, ve které krásně předvedl agresivní možnosti královské indické, tentokrát v Makogonově variantě. Partie pochází z báječné knížky Garri Kasparova "Zkouška časem". Černí koníčci se proplížili přes kraje šachovnice až do centra, kde zmasírovali chudáka bílého krále.
http://www.viewchess.com/cbreader/2016/5/14/Game182678609.html
 
Americký mistr světa R.J.Fischer rovněž přispěl k oslavě KID následující partií, kdy v miniaturce (obvykle tak bývá označována partie, která skončí rezultativně do 25. tahu) rozmlátil na padrť bílé centrum. Instruktivní zážitek!
http://www.viewchess.com/cbreader/2016/4/30/Game48074296.html
 

 
 

Vytisknout  

Komentáře vytvořeny pomocí CComment