Moje střetávání s francouzskou obranou 2010-2011 1.


Francouzská obrana má na vrcholné velmistrovské úrovni poměrně špatnou pověst, ale takových zahájení je více.

V posledním kole krajského přeboru ročníku 2009-2010, kdy Bedřichov, za který jsem hostoval, hrál o postup, jsem se připravoval, že budu hrát bílými s R.Vinczem. Ten hraje vždy francouzskou obranu a navíc ji hraje dobře. Dlouho jsem přemýšlel, jakou variantu mám zvolit - velmistr Svěšnikov přísahá na 3.e5, tuto variantu jsem dokonce jednou anonymně na internetu s R.Vinczem hrál a nestál jsem špatně.

Zájmy klubu vyžadovaly, abychom uhráli alespoň 4:4, protože v tom případě by Bedřichov postupoval. Hledal jsem tedy takovou variantu, kde by bílý podstoupil co nejmenší riziko a získal prostorovou převahu. Nakonec jsem našel královsko-indickou výstavbu s 2.d3. První zkouškou ohněm prošla ve zmíněné partii.
 
Jak jste sami mohli vidět, přestože jsem to nepostavil zcela správně - měl jsem dříve natáhnout e4-e5, nestál jsem špatně a celou partii jsem zdramatizoval nepochopitelnými chybami v závěru. 

V sezóně 2010-2011 jsem se dostal k francouzské dokonce hned třikrát za sebou - s T.Roseckým ze Světlé nad Sázavou, V.Rozvodou z Humpolce a R.Koubkem z Pelhřimova. Shodou okolností se podařilo všechny 3 partie vyhrát, nicméně ta s R.Koubkem byla docela napínavá.

Vytisknout  

Komentáře vytvořeny pomocí CComment